Netia Spot, repeatery WiFi, DHCP i problemy
Tytuł bardzo techniczny choć sprawa prozaiczna, wytłumaczona, na ile to możliwe, prostym językiem.
Wielu z nas korzysta w Polsce z dostępu do internetu od firmy Netia. Operator ten bardzo często daje w zestawie z usługą świetnie wyglądający router WiFi Netia Spot, oferujący duże możliwości i prostą konfigurację oraz obsługę.
W zdecydowanej większości sytuacji pojedynczy router Netia Spot wystarczy nam w domu czy niedużej firmie. Nie sprawia on przy tym żadnych problemów.
Ciekawostki zdarzają się jednak wówczas gdy spróbujemy rozszerzyć zasięg naszej sieci, stosując repeatery WiFi lub też kolejne mosty radiowe aby np. dostarczyć internet do sąsiednich budynków naszej firmy czy np. drugiego mieszkania.
Zauważyliśmy że w części przypadków i przy wykorzystaniu różnego sprzętu „pośredniczącego”, czasami następuje ciekawe zjawisko:
- dopóki nasz komputer czy urządzenie jest podłączone jest bezpośrednio (przez WiFi lub kabel) do Netia Spota, ewentualnie poprzez switcha – nie napotykamy żadnych problemów z połączeniami,
- gdy jednak nasz komputer czy dalszą cześć sieci podłączymy poprzez repeater czy most WiFi do Netia Spot, wówczas może się okazać że obserwujemy brak łączności z siecią i Netia Spotem – pomimo prawidłowej konfiguracji. Komputery czy urządzenia mogą nie dostawać adresów IP automatycznie z DHCP i dopiero ręczne ustawienie adresacji IP rozwiązuje problem.
Z jakiejś przyczyny Netia Spot ma problem z obsługą próśb od komputerów czy urządzeń o przydzielenie adresu IP z DHCP jeśli w połączeniu pośredniczy repeater czy bridge. Najwyraźniej chodzi tylko o protokół DHCP. Jeśli komputery za repeaterem czy mostem WiFi miałyby przydzielone IP statycznie, ręcznie oraz podane właściwą bramę i IP serwera DHCP, połączenie zaczęłoby działać. Problem ten niekoniecznie wystąpi wszędzie ale my mamy już kilka obserwacji tego typu, a patrząc po wpisy na forach internetowych, nie jesteśmy jedyni.
Wg nas wszelkie ręczne konfiguracje adresów IP w sieci w epoce DHCP to nie jest najlepszy pomysł. Dlatego też opracowaliśmy obejście tego problemu.
Poniżej zrzut konfiguracji serwera DHCP w Netia Spot. Zmieniliśmy końcowy adres IP – tak aby zamiast domyślnej wartości 192.168.1.254, ostatnim możliwym do uzyskania z DHCP Netia Spota adresem IP jest 192.168.1.99. Robimy po prostu miejsce na dodatkowy serwer DHCP i dodatkową pulę adresów, przydzielanych z DHCP.
Po zapisaniu ustawień w Netia Spot logujemy się do naszego repeatera. W naszym przykładzie wystąpił sprzęt TP-Linka.
Tam również mamy możliwość włączenia serwera DHCP. W normalnym przypadku gdyby nie było zaburzeń w przydzielaniu adresów, uruchamianie dwóch, nie współpracujących ze sobą serwerów DHCP, nie było by chyba najlepszym pomysłem. Jednak ponieważ Netia Spot nie przydziela adresów w części sieci za repeaterem czy mostem, ta część pozbawiona obsługi DHCP powinna mieć swój serwer DHCP.
Do tego właśnie wykorzystujemy odpowiednio skonfigurowaną funkcję DHCP w repeaterze. Jak widać, przydziela on adresy od 192.168.1.100 wzwyż, nie kolidując z pulą przydzielaną z Netia Spota.
Oczywiście powinniśmy wskazać w takiej konfiguracji że DNSem i domyślną bramą (gateway) dla całej sieci jest Netia Spot (192.168.1.254) aby to było spójne z tym co przydziela Netia Spot. Opcjonalnie wpisaliśmy tu Google jako drugi DNS ale nie jest to konieczne.
W efekcie dostajemy konfigurację, w której dla komputerów, będących w „bezpośrednim zasięgu” Netia Spota adresy przydziela właśnie Netia Spot. Tam gdzie jego DHCP nie dociera, przydzielaniem adresów zajmuje się repeater.
Ktoś mógłby powiedzieć: „Przecież może się zdarzyć że któryś z komputerów, połączonych bezpośrednio z Netia Spotem, dostanie adres IP od repeatera…„. Być może ale nie jest to chyba problem, zwłaszcza że repeater wskazuje również właściwą bramę czy DNS – o ile go prawidłowo skonfigurujemy 🙂