Szef zlecił mi znalezienie szybkiego rozwiązania problemu informatycznego w firmie, ale ja kompletnie się na tym nie znam. Co mam robić?
Jeśli szef zlecił Ci znalezienie wykonawcy i oferty na rozwiązanie problemu informatycznego w firmie, a Ty nie masz pojęcia gdzie dzwonić i o co pytać, bo kompletnie się na tym nie znasz – my czyli dwaj przyjaźnie nastawieni informatycy – specjaliści spieszymy z pomocą!
Nawet jeśli nie znasz się na sprawach informatycznych, pozwól nam na zadanie wszelkich pytań diagnostycznych, nawet jeśli wydają Ci się bezsensowe. Być może problem, z którym się zmagacie wygląda na błahy, ale niekoniecznie tak jest. Zlecane zadanie, pozornie wyglądające na duże i kosztowne, po naszej weryfikacji może okazać się proste i relatywnie tanie – albo wręcz przeciwnie – zadanie które zleceniodawcy wydaje się proste i szybkie w realizacji, jest w rzeczywistości złożonym zadaniem informatycznym, które wymaga dużego nakładu pracy i czasu.
Przykład: dzwoni pracownik w imieniu firmy klienta do informatyka SysMedic.pl i przekazuje prośbę o wycenę „wdrożenia serwera”, bo „szef kazał znaleźć”. Pytając o wycenę serwera zakłada, że pytanie dotyczy jednoznacznego produktu czy usługi, a informatyk jest w stanie podać cenę od razu – najlepiej z cennika. Potem po prostu wystarczy porównać ceny i przekazać szefowi najlepszą ofertę jako wykonane zadanie.
Niestety nie zawsze jest to takie proste – „serwer” to słowo wieloznaczne, które ma co najmniej kilka znaczeń. I tu zaczynają się pytania, bardzo dużo pytań – bo serwer to bardzo szerokie pojęcie. To samo słowo „serwer”, w zależności od kontekstu, może oznaczać np.:
- specjalny i drogi sprzęt serwerowy, przystosowany do montażu w szafie rack w serwerowni,
- po prostu mocniejszy komputer stacjonarny, który będzie pracował cały czas i udostępniał jakieś dane komputerom pracowników,
- urządzenie, które nie ma w nazwie „serwer” ale pełni taką funkcję w lokalnej sieci – np. NAS czy rejestrator kamer,
- system operacyjny Windows w wersji serwerowej, który instaluje się na takich komputerach, pełniących rolę serwerów,
- jakiś program czy funkcjonalność (czasami nawet darmowa), którą doinstalowuje się na bieżącym sprzęcie.
Aby dokonać rzetelnej wyceny takiego zlecenia, potrzebna jest duża ilość informacji, które wyjaśnią intencje i potrzeby klienta – określi jaka funkcjonalność serwera interesuje klienta. Można to porównać do sytuacji kupna samochodu – klient wchodzi do salonu samochodowego i mówi: „Chcę kupić samochód„, sprzedawca na to: „Jaki model, na ile osób, sportowy czy kombi?„, klient odpowiada: „Chcę, aby jeździł i nie mam czasu na takie dywagacje” 😉
Tak więc jeśli w trakcie rozmowy okazje się, że jesteś osobą która nie zna odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, poprosimy o przekazanie ich osobie decyzyjnej w firmie. Chętnie zrobimy to pisemnie, aby Cię odciążyć.