Do czego mogą się przydać aplikacje w wersji portable?
Być może wielu z nas zetknęło się juz z tym pojęciem – “aplikacje portable”, “aplikacje na pendrive”, “PortableApps” itp.
Programy “portable” to oprogramowanie dla systemu Windows w odpowiednio przygotowanej wersji, które można łatwo zainstalować sobie na swoim pendrive, dysku przenośnym czy na dysku “chmurowym” i korzystać tam gdzie chcemy – na innych komputerach bez konieczności instalacji tego oprogramowania. Przenoszone w ten sposób programy trzymają swoje ustawienia ze sobą w swoim folderze.
Oznacza to że możemy na pendrive skonfigurować sobie np. program pocztowy w wersji portable i wszędzie gdzie go uruchomimy, będzie on zachowywał się tak jakbyśmy cały czas korzystali ze swojego komputera – będzie pokazywał te same wiadomości, pamiętał ustawienia kont pocztowych czy listę kontaktów. To samo tyczy się oczywiście innego oprogramowania – przeglądarki, komunikatory, programy do odtwarzania multimediów czy synchronizacji danych z “chmurą”, programy narzędziowe, biurowe gry i wiele wiele innych.
Dlaczego aplikacje portable są przydatne?
Jest sporo korzyści z ich używania, wymieniam te, które mi się wydały sensowne:
- są niezależne od systemu operacyjnego i go nie zaśmiecają – typowe aplikacje często dodają swoje pliki w systemie operacyjnym czy wpisy w rejestrze, aplikacje portable trzymają wszystkie swoje ustawienia w postaci plików w swoim folderze i nie rozrzucają ich w innych miejscach.
To oznacza że opłaca się używać aplikacji portable nawet wtedy gdy nie potrzebujemy ich formy przenośnej. Wystarczy bowiem że na naszym komputerze stworzymy sobie katalog z aplikacjami portable w naszych dokumentach czy na drugiej partycji dysku i będziemy mogli z nich korzystać jak z tradycyjnych aplikacji – wystarczy skorzystać z menu PortableApps.com albo zrobić skróty do pulpitu czy menu start dla tych aplikacji w ich folderach. - gdy aplikacje portable będą zainstalowane na innej partycji, przeinstalowanie systemu operacyjnego bez naruszania zawartości drugiego dysku uchroni nas przez koniecznością ich reinstalacji. Po prostu po ponownym zainstalowaniu systemu operacyjnego, aplikacje portable będą od razu gotowe do użycia – wystarczy je tylko uruchomić przez menu PortableApps.com albo bezpośrednio poprzez ich pliki wykonywalne.
- analogicznie w przypadku reinstalacji systemu aplikacje portable wystarczy tylko uruchomić gdy są zainstalowane na zewnętrznym nośniku. Nie trzeba uprzednio zabezpieczać i potem przywracać ustawień czy konfiguracji naszych ulubionych programów portable.
- aplikacje portable mogą być instalowane również na nośnikach szyfrowanych, np. za pomocą programu TrueCrypt – w efekcie otrzymujemy nasze własne, zabezpieczone szyfrowaniem, środowisko pracy – naszą pocztę czy przeglądarki z zapisanymi hasłami i zakładkami, dokumenty, programy biurowe, komunikatory itd. Możemy z niego korzystać nie pozostawiając naszych danych na komputerach, na których uruchamiamy programy z tego nośnika.
- aplikacje portable łatwo jest zabezpieczyć przy pomocy różnego rodzaju kopii zapasowych – wystarczy że wykonamy kopię folderu Portable, zawierającego naszą instalację aplikacji portable w dowolny sposób – ręcznie lub dowolnym programem do wykonywania kopii zapasowych i potem w razie konieczności czy potrzeby, możemy tą kopię przywrócić,
- dzięki aplikacjom portable możemy znaleźć wiele darmowych czy działających w ramach licencji open source, odpowiedników programów typowo komercyjnych,
- środowisko aplikacji portable na pewno docenią informatycy – znacznie ułatwia ono wykonanie różnych prac na serwisowanych komputerach bez instalowania dodatkowego oprogramowania.
Skąd wziąć oprogramowanie portable?
Najprościej – wyszukać w Google nazwę naszej ulubionej aplikacji w połączeniu ze słowem “portable”.
Druga metoda (często będąca wynikiem działania pierwszej) i chyba najczęściej używana to wejście na stronę PortableApps.com i pobranie programu pozwalającego w łatwy sposób zainstalować na naszym nośniku aplikacje przenośne i zarządzać nimi. W efekcie działania tego programu dostajemy gotowy nośnik portable, który dodatkowo uruchamia program PortableApps.com od razu po włożeniu do komputera, który ma ustawione automatyczne uruchamianie nośników wymiennych.
Co jeszcze nam ułatwia program z PortableApps.com?
Kilka spraw:
- pozwala w łatwy sposób instalować nowe programy portable – na zasadzie wyboru z listy dostępnych po nazwie albo po kategorii,
- pozwala automatycznie aktualizować już zainstalowane oprogramowanie do nowszych wersji gdy te się pojawią – moje doświadczenie jest takie, że praktycznie codziennie wychodzą jakieś aktualizacje do zestawu zainstalowanych przeze mnie programów. To dużo łatwiejsze niż aktualizować każdy program z osobna.
- program ten ułatwia także wygodne przechowywanie dokumentów w formie portable, dostępnych z poziomu menu programu PortableApps.com.
- pozwalała łatwo wyszukiwać potrzebną aplikację wśród już zainstalowanych,
- pozwala nam zmieniać wygląd menu PortableApps.com do naszych upodobań.
Podsumowując – aplikacje portable, a szczególnie te oparte o platformę PortableApps.com to bardzo wygodna i efektywna alternatywa tradycyjnej instalacji oprogramowania w systemie Windows. Przenośna, nie zaśmiecającą systemu, często bezpieczniejsza, bardziej centralnie zarządzana i łatwa w aktualizacji.